ساعات پاسخگویی: 9 صبح الی 9 شب

چاپ در تبریز

چاپ در تبریز (Printing in Tabriz) و زیر شاخه های آن،را میتوانید در این مقاله بشناسید.با هانی گرافیک همراه باشید.۰۹۳۷۹۰۵۰۴۲۱

انواع چاپ در تبریز و کاربردهای آن

بهتر است قبل چاپ ،اطلاعاتی در مورد خدمات چاپ در تبریز، انواع چاپ و کاربردهای آن بدست بیاورید، تا با روند کار اصولی‌تر آشنا شوید.

 برخی از این خدمات شامل موارد ذیل می‌شود:

 • در برخی شرایط مشتری فایل طراحی خود را آماده دارد و بعضیها هیچ طرحی مد نظر ندارند، یکی از خدماتی که باید انجام شود داشتن نیرو طراح در آن مجموعه است.
 • شرکت چاپی باید تمام مراحل آماده سازی سفارش را انجام دهد.
 • خدمات متنوعی که شرکت چاپ انجام می‌دهد باعث می‌شود تا بهتر به مخاطب معرفی شود.
 • چاپخانه باید انواع دستگاه‌های مخصوص چاپ را داشته باشد.

چند روش پرکاربرد چاپ در تبریز

 • چاپ دیجیتال
 • چاپ جوهر افشان
 • چاپ لیزری
 • چاپ افست
 • چاپ فلکسوگرافی
 • چاپ گراور
 • چاپ ایچینگ
 • چاپ تامپو یا بالشتکی
 • چاپ لترپرس

چاپ افست (Offset) یا لیتوگرافی

چاپ افست یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین انواع چاپ در تبریز است که کیفیت بسیار بالایی داشته و برای چاپ در تیراژهای بالا مناسب و مقرون به صرفه میباشد. در فرآیند چاپ افست تصویر و یا طرح مورد نظر ابتدا با استفاده از تکنولوژی مخصوص بر روی پلیت‌های فلزی به نام زینک منتقل می‌شود. دستگاه چاپ افست به طور کلی با سیستم رنگی CMYK کار می‌کند که از چهار رنگ زرد، ارغوانی، آبی و مشکی تشکیل شده است و این رنگ‌ها در فرآیند ترکیب با یکدیگر، سایر رنگ‌ها را تشکیل می‌دهند.

از این رو برای طرح‌های مختلف از چهار زینک استفاده می‌شود که هر زینک مخصوص یک رنگ است. زینک‌های تهیه شده برای چاپ وارد برج‌های رنگی دستگاه می‌شوند و پس از آن کاغذهای چاپ از رول‌های رنگی عبور می‌کنند و در نهایت طرح مورد نظر بر روی کاغذها پیاده می‌شود.

چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال یا چاپ فوری یکی دیگر از انواع چاپ در تبریز است که جدیدترین روش چاپ در نظر گرفته می‌شود. این روش چاپ سرعت ولی نسبتا کیفیت پایینی دارد و معمولا برای تیراژهای پایین مناسب است. در فرآیند چاپ به روش دیجیتال، تصویر یا طرح مورد نظر با استفاده از رایانه به دستگاه چاپگر ارسال می‌شود و دستگاه نیز آن را بر روی کاغذ پیاده می‌کند.

چاپ فلکسو

چاپ فلکسو نیز یکی دیگر از انواع رایج و کاربردی چاپ است که در آن از پلیت‌های چاپی قابل انعطاف استفاده می‌شود و به همین جهت بر روی انواع سطوح قابل اجرا است. چاپ فلکسو به صورت مستقیم بر روی جنس چاپ شونده قرار می‌گیرد و خروجی باکیفیتی را تحویل می‌دهد. از این روش چاپ برای انواع پاکت و انواع بسته بندی مقوایی، پلاستیکی، کاغذی و کیسه‌های سلفونی استفاده می‌شود.

چاپ هیلوگراور

چاپ هیلوگراور یا چاپ گود از دیگر انواع روش های چاپ است که طرح‌ها و تصاویر در آن به صورت گود و یا برجسته ایجاد میشود. برای اجرای چاپ گود از سیلندرهای فلزی مخصوص استفاده می‌شود و طرح‌ها و تصاویر به صورت حفره‌های ذره بینی چاپ می‌شوند. این روش چاپ نیز کیفیت بالایی دارد و برای تیراژهای بالا بسیار مناسب است. چاپ هیلوگراور عموما برای چاپ جعبه، چاپ مجله، چاپ کاتالوگ‌، نایلون‌های بسته بندی، اوراق بهادار، کاغذ دیواری، روکش‌های طرح چوب و انواع مقوا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چاپ در تبریز و سیلک اسکرین

چاپ سیلک اسکرین نیز یکی دیگر از رایج‌ترین انواع چاپ است که به دلیل متنوع بودن نوع مرکب‌های مورد استفاده در آن قابلیت چاپ بر روی سطوح مختلف را دارا است. چاپ سیلک اسکرین در واقع نوعی چاپ شابلونی محسوب می‌شود که مرکب‌های موجود در آن از منافذ باز یک پارچه توری ابریشمی عبور می‌کند و بر روی سطح مورد نظر قرار می‌گیرند. این روش چاپ به صورت دستی و همچنین ماشینی قابل اجرا است و برای چاپ بر روی نایلون، چرم، مقوا، شیشه، انواع کارتن، کیف، کفش، انواع تابلوها، پوشاک، سررسید و غیره بسیار مناسب است.

چاپ تامپو یا بالشتکی

چاپ تامپو در طبقه بندی چاپ گود و غیرمستقیم قرار دارد زیرا فرم چاپی با پلیت چاپگر هیچگونه تماسی نداشته و عملیات چاپ با استفاده از یک غلتک یا بالشتک انجام می‌شود. در این روش چاپ از پلیت‌ها یا قالب‌های گود استفاده می‌شود و به همین دلیل قابلیت اجرا بر روی سطوح صاف، گرد، منحنی و محدب را دارا است. چاپ تامپو یا بالشتکی برای چاپ ظروف یکبار مصرف، لوازم التحریر، قطعات خودرو، محصولات آرایشی و بهداشتی، لوازم ورزشی و غیره کاربرد دارد.

چاپ در تبریز و ایچینگ

چاپ ایچینگ یکی دیگر از رایج‌ترین انواع چاپ است که برای انتقال نوشته و یا تصویر بر روی فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد که دوام بسیار بالایی داشته و از بین نمی‌رود. در این روش با استفاده از اسید بر روی فلز مورد نظر خوردگی ایجاد می‌شود و سپس طرح بر روی آن اجرا خواهد شد. از روش ایچینگ برای ثبت لوگو یا نوشته بر روی اجسام فلزی مانند شیرآلات، لوازم آشپزخانه، لوازم پزشکی، قطعات خودرو و هواپیما استفاده می‌شود.

چاپ لترپرس

چاپ لترپرس یا ملخی از گونه‌های قدیمی چاپ محسوب می‌شود و در واقع نوعی چاپ برجسته بوده که تصاویر و نوشته‌ها پس از تماس با صفحه یا پلیت چاپ به صورت برجسته بر روی کاغذ انتقال داده می‌شوند. این روش چاپ از چهار مرحله چیدمان، جایگذاری قفل و چاپ تشکیل شده است و معمولا برای چاپ مجلات، اعلامیه، سربرگ، چاپ کارت ویزیت و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازکردن در واتساپ
واتساپ
سلام
آیا کمک لازم دارید؟