ساعات پاسخگویی: 9 صبح الی 9 شب

طراحی لوگو در تبریز و تحلیل آرم کبریت سازی توکلی

طراحی لوگو در تبریز Logo design in Tabriz اینبار تحلیل آرم کبریت سازی توکلی را مد نظر دارد.با هانی گرافیک همراه باشید.

تاریخچه:

از کارخانه کبریت تا صنعتی‌سازی تبریز

مقاله طراحی لوگو در تبریز اینبار به بررسی تاریخچه ای از کبریت توکلی میپردازد.کبریت از زمان‌های قدیم تا امروز یکی از ابزار اصلی برای آتش افروختن بوده است، شاید این محصول کوچک امروز خیلی به چشم نیاید اما هنوز مشتریان خاص خود را دارد. یکی از برندهای کبریت ایرانی که سال‌هاست مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد و برای بسیاری خاطره‌نوستالژی وار دارد، «کبریت توکلی» است. کبریتی که همیشه روی جعبه‌های آن عبارت «کبریت بی‌خطر» دیده می‌شود.

کبریت توکلی با بیش از یک قرن سابقه تولید، یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های خصوصی در ایران محسوب میشود که هم‌اکنون نیز به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این شرکت هم‌اکنون بیش از ۵۰۰ نفر کارمند دارد و یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان کبریت در کشور است. داستان کبریت توکلی همانطور که از اسمش پیداست با خانواده توکلی پیوند خورده است؛ خانواده‌ای که از پایه‌های شکل‌گیری صنعت در منطقه آذربایجان و همچنین ایران به حساب میایند.

تحلیل طراحی لوگو درتبریز برای آرم کبریت توکلی

لوگوی قدیم

در ابتدای ترین شکل این آرم دسته گندمها ها را حول خورشید و نام نشان کارخانه(توکلی)را در مرکز آن مشاهده میکنیم.که بعد از انقلاب این نماد خورشید بخاطر قرابت با سلطنت حذف شده و فقط نمادی از خورشید به شکل کاملا تجرید شده باقیمانده است.

فونت

فونت استفاده شده در شکل اولیه طراحی لوگو، نستعلیق میباشد که قرابت بسیار ی با حس ایرانی و ملی حاکم بر آن دارد.با وجود خوانایی کامل نوشته(توکلی)طراح بنا به دلیلی کاملا نامشخص تشدید را نیز در لوگو اعمال کرده است که از منظر من حرکت مردودی به حساب میاید.

همچنین نشانه نوشته(توکلی)در لبه های خورشید اتصالات ناموفقی مرزی پیدا کرده است که میتوانست به جای آن کمی نوشته را کوچکتر یا خورشید را بزرگتر در نظر بگیرد.

فرم خورشید

فرم خورشید طراحی شده در مرکز لوگو به صورت نصف قرینه انش مورد استفاده قرارگرفته است که نسبت ناقصی رابا حلقه گندمهای اطراف خود بوجود میاورد.یعنی بهتر بود با گردی گندمهای دورش،با تناسب فرمی طراحی بشود.

همچنین شعاعهای خورشید بسیار نزدیک و در بعضی نقاط چسبیده به حلقه گندمها طراحی شده اند که امروز از نظر اصول دیزاین ،نیز این حرکت معقول بنظر نمیاید.

لوگوی جدید

لوگو در تغییر خود تنها، نماد خورشید و کلمه توکلی را نگه داشته است و بقیه عناصر موجود در آن را حذف کرده است.خورشید به شکل ستاره ای و بسیار تجردید شده و با رنگ زرد  قناری که در مرکز آن نام توکلی با همان فونت نستعلیق البته اینبار با حفظ فاصله های قابل قبول بصری طراحی شده اند.

بازکردن در واتساپ
واتساپ
سلام
آیا کمک لازم دارید؟