ساعات پاسخگویی: 9 صبح الی 9 شب

دکوراسیون داخلی در تبریز ومعرفیMDF

دکوراسیون داخلی در تبریز (Interior decoration in Tabriz) و معرفی پرکاربردترین متریال ساخت دکور یعنی MDFموضوع مقاله ماست.

با هانی گرافیک همراه باشید.

ام دی اف چیست؟

ام دی اف را متریالی از چوب است که از پسماند و خرده چوب‌های بلامصرف بوجود میاید وبا الیاف مازاد در کشاورزی (لیگنوسلولوزی) ترکیب می‌شود. سپس با استفاده از رزین‌های مخصوص و مصنوعی مخلوط شده و در دما و فشار زیاد به شکل ورق ام دی اف به وجود می‌آیند.لغت ام دی اف کوتاه شده فیبر با چگالی(P) متوسط است.متریال‌هایی که در حین تولید ورق ام دی اف به آن افزوده می‌شود خاصیت‌های ضدحریق، قارچ و حشرات را می‌تواند در آنها بالا ببرند.

در ادامه:

ام دی اف مخفف چیست؟ ام دی اف یا MDF مخفف عبارت Medium Density Fibreboardبه معنی «تخته فیبر با چگالی (دانسیته، تراکم) متوسط» است ، که نوعی فرآورده چوبی محسوب می‌شود و در دکوراسیون داخلی در تبریز کاربرد زیادی دارد. تخته فیبر با چگالی کم، معمولا «خرده چوب (particle board)» نامیده می‌شود که آنها را با نام عمومی «نئوپان» می‌شناسیم. نئوپان یا همان خرده چوب حتی از ذره‌های کوچکتری نسبت به ذره‌های چوب ام دی اف ساخته می‌شود و حتی می‌توان از خاک اره نیز در ساخت و تولید آن بهره برد. همین امر نیز باعث می‌شود که قیمت نئوپان گران نبوده و صد البته نسبت به ام دی اف مقاومت ضعیف‌تری نیز داشته باشد.

اما در کنار تخته فیبرهای با تراکم پایین یا همان نئوپان و تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف،‌ نوعی فراورده چوبی به نام «تخته چوب متراکم یا با تراکم بالا (high density fibreboard)» نیز وجود دارد ، که از آن با عنوان «اچ دی اف – HDF» یا «تخته سخت – Hardboard » نیز یاد می‌شود. برای ساخت اچ دی اف، نسبت به ام دی اف و نئوپان میزان گرما و پرس بیشتری مورد نیاز است، اما در عوض معمولا نیازی به مواد چسبی وجود ندارد. اچ دی اف ها معمولا مقاومت بالایی دارند، اما تولید آن‌ها می‌تواند با قیمت بالا تمام شود.

موارد مصرف :

از آنجایی که ابعاد ورق ام دی اف در اندازه‌های گوناگونی قابلیت برش خوردن را دارند می‌توان آنها را در موارد زیر استفاده کرد:

  • ساخت پارتیشن
  • کابینت آشپزخانه
  • دکوراسیون داخلی در تبریز
  • مبلمان
  • بسته بندی دستگاه های صنعتی

معایب و مزایای MDF

استفاده از ورق ام دی اف مزایای زیادی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از ام دی اف برای دکوراسیون داخلی در تبریز یک انتخاب اقتصادی و مقرون به صرفه به حساب می‌آید؛ چرا که تولید آن نسبتا ارزان بوده و قیمت آن نسبت به قیمت تمام شده ورقه چوبی پایین تر تمام میشود.
  • برای تولید ام دی اف از خرده چوب‌های بازیافتی استفاده می‌شود و به همین دلیل استفاده از ام دی اف به نوعی حفاظت محیط زیست و درخت‌ها نیز هست.
  • یکی از دغدغه های موجود دکوراسیون داخلی درتبریز وجود تنوع میباشد و با توجه به امکان استفاده از روکش در ام دی اف ها، می‌توان آن‌ها را در طرح و رنگ‌های مختلفی تولید کرد و به عبارتی تنوع رنگ و طرح در ام دی اف ها بالا می‌باشد.
  • سطح ام دی اف صاف بوده و همین  امر نیز باعث می‌شود که چسباندن مواد دیگر روی آن کاری راحت باشد.
  • مواد شیمیایی استفاده شده در ام دی اف باعث مصونیت آن در برابر آسیب آفاتی مانند موریانه می‌شوند.

ام دی اف با قرار گرفتن در برابر گرما سرما تغییر شکل نداده و منبسط یا منقبض نمی‌شود.

شکل دادن به ورقه ام دی اف آسان‌تر از شکل به دادن به ورقه‌های چوبی است و همین امر نیز یکی دیگر از علت‌های تنوع شکل و طرح ام دی اف است.

یکی دیگر از مزایای ام دی اف این است که انواع روکش به راحتی بر روی ورقه‌های ام دی اف متصل می‌شوند و همین امر نیز باعث می‌شود که بتوان آن را به شکل چوب طبیعی درآورد. (با روکش چوبی)

بازکردن در واتساپ
واتساپ
سلام
آیا کمک لازم دارید؟